Brak ruchu, praca w pozycji siedzącej lub stojącej, otyłość i nadmierne kilogramy, ciąża – to najczęściej wymieniane przyczyny powstawania żylaków. Ich powstawaniu sprzyjają także predyspozycje genetyczne, dźwiganie ciężarów, przebyte urazy i operacje nogi, a także wiek. Dopóki nogi nie swędzą, nie puchną i nie pojawiają się obrzęki wokół kostek, większość posiadaczy widocznych gołym okiem, nienaturalnie poskręcanych i rozszerzonych żył schorzenie lekceważy. A niesłusznie. Żylaki nie są tylko defektem urody, lecz mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia (stany zapalne żył, niewydolność krążenia) i życia (zator), dlatego powinien obejrzeć je lekarz. Jeśli żylaki nie powodują znacznych dolegliwości, lekarz zaleci postępowanie zapobiegające ich dalszemu rozwojowi, jeśli zaś żylaki powodują dolegliwości wymagające pomocy, lekarz skieruje na badania (USG z kolorowym Dopplerem) i do dalszego leczenia.
Jest wiele sposobów leczenia żylaków i pajączków. Najtrudniejsze przypadki wymagają interwencji chirurgicznej, kiedy trzeba wykonać operacje żylaków Łódź. Polecaną metodą jest skleroterapia. Ta nieinwazyjna metoda stanowi uzupełnienie metod termicznych, laserowych lub chirurgicznych, ale z powodzeniem stosuje się ją również jako metodę samodzielną. Polega ona na wprowadzeniu za pomocą cienkiej igły do zmienionych chorobowo żył specjalistycznych preparatów, które uszkadzają ścianę żyły, wywołują miejscowy i kontrolowany stan zapalny i w konsekwencji prowadzą do zwłóknienia i zarośnięcia naczynia.
Całkowicie bezpieczna i stosunkowo tania metoda leczenia bardzo często wybierana jest przez osoby, które chcą pozbyć się defektu urody, a także stosowana u osób u chorych, w podeszłym wieku, z licznymi schorzeniami, stanowiącymi przeciwwskazanie do zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Przeciwwskazaniami są:
- okres ciąży i karmienia piersią,
- ostra zakrzepica żył powierzchownych,
- miażdżyca tętnic kończyn dolnych;
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe i zły stan ogólny pacjenta,
- alergie,
- nowotwory.