Jak działa mocznik w preparatach do stóp?

Jak działa mocznik w preparatach do stóp?

Mocznik to naturalna substancja występująca m.in. w skórze, a dokładniej w naskórku, dbająca o jego odpowiednie nawilżenie. Nawet niewielki spadek poziomu mocznika powoduje suchość skóry i często idące z tym w parze podrażnienia, a mocznika ubywa także wraz z wiekiem. 

Aby uzupełnić ten niedobór i przywrócić skórze należyte nawilżenie i dobrą kondycję, mocznik w wariancie syntetycznym jest składnikiem wielu produktów o działaniu nawilżającym, w tym także przy zrogowaciałej skórze na łokciach, kolanach czy stopach. Jak zatem działa mocznik w kosmetykach do stóp, w jakich ilościach w nich występuje i jak stosować zawierające go preparaty?

Działanie mocznika na stopy

Mocznik w kosmetyce nie ma ani barwy, ani zapachu, a jego działanie jako składnika aktywnego – higroskopijnego – sprowadza się do tworzenia na skórze bariery uniemożliwiającej utratę wody z głębszych warstw skóry. Działa również antybakteryjnie i złuszczająco, usuwając martwy naskórek.

W przypadku zastosowania mocznika w preparatach do pielęgnacji stóp duże znaczenie ma jego korzystne działanie na zrogowaciałą skórę np. na piętach. Istotne jest jednak, jakie stężenie tego składnika znajduje się w danym produkcie, bo od tego zależy jak silnie i skutecznie, ale w sposób bezpieczny, będzie oddziaływał na nasze ciało. W stężeniu powyżej 10% działa złuszczająco, a uporać się ze zrogowaceniami na stopach może dzięki efektowi keratolicznemu. Większe stężenia mocznika w kosmetykach pomagają w skutecznym usuwaniu zmian rogowaceniowych, a także przeciwdziałają powstawaniu nowych. Sprawdza się także jako substancja złuszczającej kąpieli stóp.

Najpopularniejszym miejscem występowania mocznika w preparatach do stóp są kremy, idealnie wpisując się w walkę z szorstkimi i pękającymi piętami. Krem z mocznikiem silnie złuszcza naskórek w tym miejscu, a także dobrze nawilża przesuszoną skórę na piętach. Zazwyczaj występuje w zestawieniu z takimi substancjami, jak działające łagodząco na podrażnienia panthenol i alantoina, ale również z witaminami, które wspomagają regenerację skóry, przede wszystkim A i C. Najczęściej są to także kolagen oraz naturalne olejki roślinne.

Najlepszy krem do stóp z mocznikiem

Prezentujemy kosmetyk, który powinien znaleźć się w każdym salonie kosmetycznym, ale również w kosmetyczce domowej, bo dzięki niemu walka z rogowaceniem skóry na stopach będzie dużo łatwiejsza. To DERMO reSOFTENER – krem zmiękczający z mocznikiem do stóp w stężeniu 10% od Pharm Foot. Przeznaczony jest do pielęgnacji ekstremalnie suchej skóry stóp, która ma silne tendencje do pękania i dużego rogowacenia. Dzięki temu kosmetykowi utrzymamy odpowiedni stopień nawilżenia skóry stóp oraz szybciej zregenerujemy naskórek.