Senior z chorobą Alzheimera

Senior z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera jest jednym z najczęściej przytrafiających się schorzeń wieku starczego. W zależności od stadium, chora na nią osoba może mieć różne objawy, mniej lub bardziej utrudniające jej życie. Opieka nad seniorem z tą nieuleczalną przypadłością nie jest łatwa – wymaga przede wszystkim olbrzymiej wiedzy, ale także umiejętności komunikacyjnych oraz cierpliwości. Co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat, jeżeli Twój bliski choruje na Alzheimera?

Czym różnią się poszczególne stadia choroby?

We wczesnym stadium Alzheimera pacjent dysponuje całkiem dobrą pamięcią, jednak zdarzają mu się gorsze dni, w których ma trudności z liczeniem lub zapamiętywaniem. Niemal zawsze jednak rozumie co się do niego mówi, potrafi wyrażać swoje potrzeby oraz pamięta wydarzenia z przeszłości. Jeśli chodzi o średnio zaawansowane stadium Alzheimera to senior ma już spore problemy z pamięcią, między innymi potrafi cały czas powtarzać te same pytania lub na okrągło wykonuje te same czynności. Niekiedy w trakcie mówienia zapomina, co chciał powiedzieć. W zaawansowanym stadium choroby, pacjent traci już kontakt z rzeczywistym światem. W jego mózgu zachodzą poważne zmiany, uniemożliwiające porozumiewanie się. Nie jest w stanie reagować nawet na proste polecenia.

Jak opiekować się chorym na Alzheimera?

Opiekun nad osobą chorą na Alzheimera musi wykazać się dużą cierpliwością oraz wiedzą. Przede wszystkim powinien spokojnie tolerować wszystkie dziwne zachowania chorego oraz przejawiać empatie i życzliwość. Dlatego też dobrze jest wybrać dla chorego profesjonalny dom dla seniora Dąbrowa Górnicza, który zapewni opiekę, której nam, najbliższym, często trudno zapewnić. W bardziej zaawansowanym stadium choroby, dużą rolę odgrywają komunikaty niewerbalne, ponieważ chory może nie rozumieć do końca co się do niego mówi – warto więc zwracać uwagę na ton głosu, mimikę twarzy i gestykulację. Aby poprawić komunikację z pacjentem nie powinno się używać rozkazów, o wiele lepsze efekty daje życzliwe, pełne troski podejście. W trakcie rozmowy najlepiej ograniczyć bodźce rozpraszające uwagę, na przykład radio czy telewizor. Czego natomiast należy unikać? Bliskiego z Alzheimerem nie można traktować jak zdrowego, należy tolerować jego nastroje oraz poświęcać mu dużo uwagi.