Proste ćwiczenia dla seniorów

Proste ćwiczenia dla seniorów

Aktywność fizyczna jest wskazana niezależnie od wieku. Chociaż dzieci i młodzież nie trzeba przekonywać do ćwiczeń i sportu, to już starsze osoby mają z tym duży problem. Jednak w ich przypadku aktywność dopasowana do stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej także jest bardzo ważna. Dlatego najlepiej wybrać i namawiać osoby starsze do prostych ćwiczeń fizycznych, które pozwolą im zyskać energię i wpłyną pozytywnie nie tylko na ciało, ale i na umysł. Dowiedz się, dlaczego oraz jakie rodzaje wysiłku fizycznego okażą się najlepszym wyborem.

Aktywność fizyczna seniorów

Organizm wraz z upływem lat staje się coraz bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia, w tym układu ruchu czy choroby krążenia. Z czasem słabą mięśnie i kości, przez co starsi ludzie uważają, że ruch przeznaczony jest jedynie dla młodych i silnych osób. Wbrew pozorom, codzienna dawka aktywności fizycznej jest najlepszym lekiem dla seniorów, ponieważ pomaga złagodzić istniejące schorzenia oraz zapobiec powstawaniu innych. Dlaczego ruch jest tak ważny? Między innymi obniża ciśnienie tętnicze oraz zmniejsza ryzyko zawału i chorób natury kardiologicznej. Zapewnia zdrowy sen oraz poprawia samopoczucie. Wywiera pozytywny wpływ na kondycję mięśni i stawów. Aktywność fizyczna jest wskazana nawet po ewentualnym urazie, ponieważ pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Ruch umożliwia zachowanie prawidłowej wagi oraz jest skuteczny podczas walki z nadwagą. Stanowi ważną część działań profilaktycznych w przypadku chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca czy choroba wieńcowa.

Ćwiczenia nóg dla seniorów – najlepszy spacer i pływanie

Z pewnością zdajesz już sobie sprawę, jak ważna jest codzienna porcja ruchu dla zdrowia i dobrego samopoczucia seniora. Co możesz zrobić, aby zachęcić bliską Ci osobę do aktywności? Na samym początku warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszystkie poważne przeciwwskazania. Lekarz po konsultacji z pacjentem może pomóc w doborze odpowiednich ćwiczeń do stanu zdrowia i kondycji seniora. Warto zacząć od spokojnych aktywności – na przykład od spacerów, które są wskazane dla osób w każdym wieku. Dobrym rozwiązaniem będzie też basen, ponieważ pływanie jest bezpieczna oraz relaksujące.