Chodzisz przez cały dzień w ciasnych szpilkach. Albo, wręcz przeciwnie, długie godziny upływają Ci na wędrowaniu w za luźnych butach trekkingowych po wymagających, górskich szlakach. A może po prostu oddajesz się wielogodzinnym treningom biegowym. Każda z tych sytuacji może spowodować, że na Twoich stopach pojawią się bolesne bąble. Jedyna rzecz, jaka Ci zostaje po ich zauważeniu, to odpowiedzieć sobie na pytanie: jak usunąć odcisk na stopie? Co sprawić, by przestał on boleć i nie zostawił nieestetycznego znamienia po zniknięciu problemu? O tym dokładnie przeczytasz w poniższym tekście.
Jak wygląda odcisk na stopie?
Wspomniana zmiana może mieć różne kształty – owalne, okrągłe czy klinowe. Zajmuje ona nieduży fragment skóry, który staje się grubszy oraz twardszy niż pozostałe skórne partie. Nagniotki mogą występować w jednym z dwóch rodzajów: twardym (wystającym ponad powierzchnię stopy) oraz miękkim (równym z powierzchnią stopy). Za każdym razem są dość nieduże i błyszczące oraz posiadają jądro, zwane też korzeniem. Pod nimi zbiera się płyn, którego większość osób chce się szybko pozbyć przebijając wierzchnią warstwę skóry.
Najczęściej odciski spotkamy na podeszwach stóp, pomiędzy palcami lub na stawach palców, na wałach paznokciowych, ale też nawet pod samą płytką paznokciową.
Co zrobić z odciskiem na stopie?
Kiedy zmiana jest mała – ma średnicę nieprzekraczającą dwóch centymetrów – zazwyczaj poradzimy sobie z nią sami. Większe problemy powinniśmy natomiast konsultować z podologiem.
Co zrobić z pęcherzem na stopie gdy ma on niewielkie wymiary? Wiele osób decyduje się kupić plastry na odciski na stopach. Ich działanie oparte może być o antyseptyczne, łagodzące kwasy mlekowy lub salicylowy.
Domowe sposoby na odciski, które stosowały już nasze babcie, to moczenie stóp w ciepłej wodzie z sodą oczyszczoną i mydłem. Dzięki temu zrogowaciały naskórek szybciej zmięknie i lepiej będzie się regenerował. Warto też do takiej kąpieli dodać nawilżające olejki eteryczne. Na wspomniany problem często polecana jest dodatkowo pasta z aspiryny i kurkumy, którą nakłada się na piętnaście-dwadzieścia minut parę razy dziennie.
By wspomóc leczenie się zmiany, zadbajmy koniecznie o zmianę obuwia na lżejsze, wygodniejsze. Starajmy się także chodzić mniej. A gdy idziemy na górski szlak – zabierzmy zdecydowanie mniejszy plecak, co zapewni nam mniejsze obciążanie podrażnionego obszaru. Jeśli chodzi o skarpetki – tu postawmy na przewiewne, miękkie tkaniny lub dzianiny pozbawione zbędnych szwów.