Czym są bóle związane z miesiączkowaniem dobrze zdaje sobie sprawę każda kobieta. Niekiedy jednak są one na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają wykonywanie codziennych zadań, a nawet niszczą Twoje plany zawodowe. Według niektórych statystyk bóle menstruacyjne dotykają aż 85% kobiet, ale jedynie od 5 – 15 % z nich musi z tego powodu rezygnować z pracy lub szkoły. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, nie powinnaś lekceważyć tych objawów – najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem.
Objawy i przyczyny bolesnego miesiączkowania
Krwawieniu menstruacyjnemu, które ma miejsce u większości kobiet każdego miesiąca towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów. Skąd się one biorą? Jeżeli nie doszło do zapłodnienia, mięśniówka macicy wydala nadbudowane warstwy błony śluzowej. Powstają wtedy skurcze wywołane przez jeden z hormonów, a w całym organizmie można zauważyć lekki stan zapalny. Właśnie z tego powodu kobietom nierzadko towarzyszą objawy nie tylko związane z bólem brzucha, ale też ogólne zmęczenie osłabienie, rozbicie, bóle głowy, wymioty i nudności, biegunka czy drżenie rąk. Chociaż większość tych objawów uznaje się za naturalne, niekiedy mogą wskazywać na zmiany hormonalne lub poważne schorzenia narządów rozrodczych.
Zaburzenia miesiączkowania – co powinieneś wiedzieć?
Bóle miesiączkowe można podzielić na dwa rodzaje – pierwotne i wtórne. Pierwotne wywołane są wahaniami hormonalnymi i dotyczą głównie młodych dziewcząt do 25 roku życia. Leczenie takiego stanu opiera się głównie na stosowaniu środków przeciwbólowych. Natomiast wtórne bóle miesiączkowe mogą już być wywołane różnymi jednostkami chorobowymi, na przykład endometriozą, która charakteryzuje się przemieszczaniem komórek błony śluzowej poza obszar endometrium. Niekiedy mięśniaki macicy, czyli łagodne nowotwory powodują silne bóle i krwawienia. Przyczyną dolegliwości mogą też być polipy oraz niedoczynność tarczycy, ponieważ narząd ten jest ściśle powiązany z gospodarką hormonalną.