Lody bez laktozy – czym są i dla kogo są przeznaczone?

Lody bez laktozy – czym są i dla kogo są przeznaczone?

Jedną z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych wśród dorosłych, jest nietolerancja laktozy. Potrafi ona dobitnie zepsuć przyjemność z jedzenia ulubionych posiłków, pojawiającymi się bólami brzucha i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Mając na uwadze powszechność tego zjawiska, coraz więcej producentów włącza do swojej oferty produkty jej pozbawione, tzw. „lactose free”. Do grupy tej coraz liczniej dołączają lody. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są lody bez laktozy?

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z nietolerancją laktozy jest unikanie produktów jej zawierających, ewentualnie dodawanie laktazy (czyli enzymu biorącego udział w jej trawieniu) do posiłków. Wśród najczęstszych źródeł laktozy można wymienić mleko, sery, jogurty, desery mleczne i lody. Sukcesywnie w każdej z tych kategorii pojawiła się grupa produktów, w której ten kłopotliwy cukier mleczny usunięto. Na szczęście dla miłośników lodów, również w tej grupie produktów coraz częstsze są warianty bezlaktozowe. Tak jak inne lody, również one powstają na bazie naturalnego mleka, z którego laktoza została usunięta poprzez dodanie do niego enzymu naturalnie rozkładającego ten cukier – laktazy właśnie. 

Dla kogo są lody bez laktozy?

Dla każdego! Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, by osoby, które nie cierpią na nietolerancję tego składnika pokarmowego, nie mogły sięgać po lody bez laktozy. Ich smak w dodatku w ogóle się nie różni od „tradycyjnych” lodów. Jeśli jednak zauważasz u siebie wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki i inne problemy ze strony układu pokarmowego po spożyciu produktów mlecznych, to prawdopodobnie najlepszym wyborem dla Ciebie będzie sięgnięcie po tę grupę lodów. Nie ryzykujesz niczym, a istnieje duża szansa, że będziesz czuć się lepiej, delektując się ulubionym przysmakiem. Warto jednak zwracać uwagę na odpowiednie certyfikaty, potwierdzające, że wybrany produkt faktycznie i zupełnie jest wolny od laktozy i że zostało to zatwierdzone przez odpowiedni urząd, zajmujący się kontrolowaniem żywności.