Okulary progresywne – co to jest?

Okulary progresywne – co to jest?

W salonach optycznych możemy zamówić różnego rodzaju okulary według recepty wystawionej przez okulistę. Także tam będziemy mogli kupić okulary progresywne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Wraz z wiekiem wzrok zaczyna się pogarszać. O osób, które mają powyżej 40 lat, pojawia się ryzyko wystąpienia tak zwanej starczowzroczności (presbiopii czy prezbiopii). Jest to rodzaj wady, która polega na pogorszonym widzeniu na bliskie odległości, co ma związek z gorszą akomodacją oka wynikającą z ich obniżonej elastyczności gałki ocznej.

Dobór odpowiednich okularów dla osób ze starczowzrocznością był przez długi czas bardzo trudny. Stosowano wtedy najczęściej dwie pary okularów, z których jedne przeznaczone były do dali, a drugie do bliży. Teraz jednak nie jest to już konieczne – wystarczy jedna para okularów wyposażonych w szkła progresywne!

Jak działają szkła progresywne?

Szkła progresywne, które nazywane są także wieloogniskowymi, to specjalny rodzaj szkieł okularowych, które podzielone są na obszary posiadające różną zdolność skupiającą, dlatego też można widzieć w nich dobrze zarówno do dali, jak i do bliży.

Górna część szkła progresywnego pozwala widzieć dobrze do dali, natomiast ich dolna część umożliwia prawidłowe widzenie do bliży. Te dwa obszary stopniowo przechodzą w siebie, pozwalając oku na łagodne przejście z patrzenia na dalekie i bliskie odległości.

Początkowo użytkownicy okularów progresywnych mogą mieć trudności z przyzwyczajeniem się do nich, ale już po kilku godzinach oczy przyzwyczajają się do nowego typu soczewek i korzystanie z nich jest wyjątkowo komfortowe – bez potrzeby noszenia przy sobie dwóch par okularów.

Gdzie można kupić okulary progresywne?

Aktualnie w sprzedaży znajduje się szeroka gama szkieł okularowych o właściwościach progresywnych. Różnią się one pomiędzy sobą jakością wykonania, a także wielkością obszarów, przez które można czysto widzieć do dali i do bliży. Im lepsze soczewki, tym wyższa cena.

Aby dobrać odpowiednie okulary, należy udać się na badanie do okulisty albo optometrysty. Następnie receptę może zrealizować dla nas dobry optyk, pomagając w doborze najlepszych soczewek i oprawek.