Ceramidy – skuteczne w walce o piękne włosy

Ceramidy – skuteczne w walce o piękne włosy

Na rynku kosmetycznym pojawiają się coraz to nowsze produkty, które pomagają nam w walce o piękny wygląd. Niezbędne zarówno dla zdrowej skóry, jak i pięknej fryzury są ceramidy. Jaką role odrywają w pielęgnacji włosów i co warto o nich wiedzieć?

Czym są ceramidy i jaki mają wpływ na włosy?

Ceramidy to naturalne substancje, występujące w organizmie każdego człowieka. Składają się głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych i stanowią aż połowę wszystkich lipidów obecnych w komórkach ciała. Pełnią ważną rolę zarówno w wygładzaniu i ujędrnianiu skóry, jak i stanowią materiał budulcowy włosów. Ich zadaniem jest uszczelnianie płytki rogowej włosa, dzięki czemu pojedyncze kosmyki mają zdolność wiązania oraz zatrzymywania wody. Sprawia to, że są dobrze nawilżone, sprężyste oraz elastyczne. Chronią również przed promieniowaniem UV i rozdwajaniem się końcówek. Niestety wraz z wiekiem ilość ceramidów w komórkach znacząco spada. Na ich redukcję mają też wpływ czynniki zewnętrzne – takie jak wiatr, zadymione pomieszczenia, stres, mocne detergenty lub niewłaściwa praca gruczołów łojowych. Na szczęście rozwój technologii pozwolił na pozyskiwanie tych cennych związków – zarówno syntetycznych, jak i naturalnych. 

Gdzie znajdziemy ceramidy? 

Istnieją dwa sposoby na pozyskiwanie ceramidów. Składniki syntetyczne wytwarzane są w laboratoriach i stanowią wierną kopię tych naturalnych. Natomiast naturalne wyodrębniane są z rdzenia kręgowego lub mózgu zwierząt oraz z soi. Ich doskonałym źródłem są różnego rodzaje oleje – na przykład olej z orzecha włoskiego, sojowy, z pestek winogron lub konopny. Świeże, wysokiej jakości oleje pochodzenia roślinnego pełnią bardzo ważną funkcję w kosmetyce i polecane są w pielęgnacji włosów.

Ceramidów możemy dostarczyć też za pomocą profesjonalnych kosmetyków. Wiele renomowanych marek stosuje je w swoich produktach. Często są one podstawowym składnikiem kosmetyków stosowanych w salonach fryzjerskich, dzięki temu nasze włosy po takiej wizycie są grubsze, gęste i lśniące.