Jak farbować włosy samemu w domu?

Jak farbować włosy samemu w domu?

Samodzielne farbowanie włosów w domu ma wiele zalet, a do najważniejszych należy to, że można wykonać je w dowolnym i dogodnym dla siebie momencie (nie trzeba umawiać się na wizytę u fryzjera), domowy zabieg jest tańszy i zabiera mniej czasu. Efekt domowego zabiegu może być porównywalny do efektu otrzymywanego w salonie fryzjerskim pod warunkiem, że zostaną zachowane następujące zasady:

  1. Kolor farby będzie odpowiednio dobrany do karnacji i naturalnego koloru włosów (ciemniejsze lub jaśniejsze 2-3 tony od naturalnej barwy).
  2. Właściwie wybierzemy jakość farby (nie warto oszczędzać na środkach koloryzujących i wybrać kosmetyki profesjonalne, by nie zniszczyć włosów) oraz jej rodzaj (szamponetka, szampony, kremy koloryzujące).
  3. Zabieg zostanie wykonany na niemytych włosach – płaszcz lipidowy ochroni włosy i skórę głowy przed działaniem m.in. amoniaku i wody utlenionej. Przed koloryzacją należy zrobić test uczuleniowy.
  4. Farba do włosów zostanie naniesiona na włosy niezwłocznie po wymieszaniu. Do krótkich włosów wystarcza jedno opakowanie, do włosów długich należy przygotować więcej farby.
  5. Włosów pokrytych farbą nie należy nakrywać ani foliowym czepkiem, ani ręcznikiem.
  6. Zostanie zachowany czas koloryzacji – za szybkie lub za późne zmycie farby może przynieść efekt inny od spodziewanego.
  7. Po zakończeniu koloryzacji na włosy zostanie naniesiona odżywka.

Niezależnie od tego, czy farbowane są odrosty czy też wszystkie włosy warto zastosować powyższe zasady. Prawidłowe przeprowadzenie zabiegu oraz właściwa pielęgnacja włosów po farbowaniu (stosowanie szamponów do włosów farbowanych oraz odżywek wzmacniających przesuszone łamliwe włosy) pomoże dłużej cieszyć się efektem. Samodzielne farbowanie włosów nie jest bardzo trudne i nie powinno ono przyprawiać was o drżenie serca, ale pamiętajcie żeby zachować umiar, ponieważ farbowania nie należy przeprowadzać zbyt często – maksymalnie robić jeden raz w miesiącu.