Wybór natrysku podczas urządzania i aranżacji łazienki, zwłaszcza przy małych wymiarach pomieszczenia jest dobrym rozwiązaniem. Duże znaczenie ma też ograniczenie zużycia wody, a tym samym miesięcznych kosztów eksploatacji mieszkania. Z natrysku można korzystać posiadając kabinę prysznicową lub wannę z kotarą.
Rynek urządzeń oferuje całą gamę domowych urządzeń natryskowych- słuchawki i węże, kolumny prysznicowe, zestawy prysznicowe podtynkowe i natynkowe, z których każda opcja ma swoje zalety. Panele lub zestawy prysznicowe jako podstawowe elementy aranżacji strefy utrzymania czystości osobistej w łazience pod względem użytkowym niewiele się od siebie różnią. Niektóre typy wielofunkcyjne- mają funkcję hydromasażu lub masażu parowego. Należą go grupy zestawów natynkowych.
Typowy, podstawowy zestaw prysznicowy składa się z drążka, jego uchwytów, słuchawki o kilku funkcjach, węża i zestawu do mocowania. Są to modele najtańsze Niektóre mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria. Modele z głowicą noszą handlową nazwę kolumn prysznicowych. W zestawach, przewody wodne i przełączniki nie są schowane. Tworzywem konstrukcyjnym kolumny- panelu prysznicowego jest plastik lub aluminium, rzadziej szkło. W płycie, w montowane są dysze, słuchawki prysznicowe, pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody, opcjonalnie także dodatkowe wyposażenie-udogodnienia: wylewka bidetowa, rozkładane krzesełko dla osób niepełnosprawnych. Najważniejszym elementem są dysze, zwykle sześć lub osiem rozmieszczone w sposób pozwalający na masaż wodą różnych części ciała. Są montowane są w dwóch pionowych rzędach, symetrycznie względem siebie, co uzasadnia potrzeba medyczna, wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach z regulacją kierunku wypływu strumienia wody. Niezbędnym elementem paneli są słuchawki prysznicowe, najczęściej dwie. Podstawową zaletą rozwiązania jest prosty montaż: przymocowanie panelu do ściany i podłączenie do instalacji wodnej. Wadą wysoka cena.
Walorem baterii podtynkowych jest ich funkcjonalność, nowoczesny i efektowny wygląd, pasujący do wnętrz minimalistycznych, gdzie mała łazienka staje się praktyczniejsza w użytkowaniu przez ograniczenie miejsca zajmowanego przez elementy instalacji- widoczna jest rozeta maskująca oraz dźwignia z regulatorem ciepłej i zimnej wody. Pozostałe elementy instalacji ukryte są w ścianach. W zestawie natryskowym, deszczownica, dysze, wylewki natryskowe oraz elementy sterujące nie muszą być umieszczone w pobliżu siebie. Do zalet należy ponadto łatwiejsze utrzymanie czystości, wadą jest czasochłonny montaż i koszt oraz czas przeprowadzenia.