Nerwica lękowa – czym jest i jak przynieść choremu ulgę?

Nerwica lękowa – czym jest i jak przynieść choremu ulgę?

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, problemy ekonomiczne, zdrowotne lub rodzinne sprawiają, że u coraz większej liczby osób pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia psychicznego, wśród których najczęściej spotykana jest nerwica lękowa. Co warto o niej wiedzieć? 

Nerwica lekowa – czym jest?

Nerwica lękowa to choroba, w której pojawiają się zaburzenia emocjonalne w postaci natrętnych myśli. Często powoduje ona również objawy psychosomatyczne oraz zaburzenia działania niektórych narządów. Osoby chorujące na to schorzenie, zdają sobie sprawę, że ich objawy mają naturę psychiczną, jednak mimo to odczuwają silny lęk, z którym nie potrafią sobie poradzić. Natomiast sam lęk powoduje kolejne objawy, które wywołują strach, przyczyniając się do powstania tzw. błędnego koła. U chorych mogą pojawiać się ataki paniki oraz fobie społeczne. Niekiedy towarzyszą im takie objawy jak duszności, zawroty głowy, depersonalizacja, uczucie drętwienia kończyn czy przyśpieszona akcja serca. Jakie są jej przyczyny? Często są to problemy emocjonalne w dzieciństwie oraz przeżyta trauma, niekiedy niepokojące symptomy pojawiają się na skutek wewnętrznego konfliktu. Nerwica lękowa, może być połączona z innymi zaburzeniami, na przykład uzależnieniami. 

Leczenie nerwicy lękowej – jak przebiega?

Leczenie nerwicy lękowej najczęściej polega na psychoterapii oraz okresowym podawaniu środków farmakologicznych. Pacjent podczas zajęć z psychoterapeutą uczy się rozpoznawać swoje obawy oraz czynniki, które je wywołują, aby nauczyć się z nimi walczyć. Zajęcia takie pomagają niejako wyjść naprzeciw swoim lękom, zamiast przed nimi uciekać. Natomiast sam lęk jest czymś naturalnym oraz potrzebnym, potrafi ostrzec nad przed niebezpieczeństwem oraz zmotywować do konkretnego działania. Dzięki psychoterapii osoba, której doskwiera nerwica może nauczyć się żyć z lękiem oraz zarządzać nim w taki sposób, aby jego poziom w życiu codziennym się zmniejszył i pozwalał na komfortowe życie.