Wielu rodziców obawia się w oddaniu dziecka do żłobka. Warto jednak wskazać, że wczesna integracja z rówieśnikami może być dużym wsparciem dla rozwoju emocjonalnego!
Żłobek – zbędny czy konieczny?
Chociaż żłobek nie jest obowiązkowy, to jednak rodzice mają możliwość korzystania z tego typu usług w placówkach państwowych, a także prywatnych. Warto jednak pamiętać o tym, że żłobek dla najmłodszych to nie tylko sama opieka, ale również dodatkowe wsparcie w ich rozwoju.
Żłobek może zapewnić dzieciom:
- zabiegi pielęgnacyjne i zdrowotne
- opiekę wychowawczą
- żywienie
- dodatkowe zajęcia edukacyjne
Pobyt w żłobku może być dla dziecka doskonałą okazją do tego, aby zdobyć nowe kompetencje potrzebne mu w życiu społecznym. Zetknięcie się z innymi maluchami to także duży atut. Wówczas maluch może jeszcze efektywniej rozwijać swoją strefę emocjonalną.
Żłobek jako wsparcie rozwoju emocjonalnego
Dzieci rozwijają się już od najmłodszych lat. Eksperci wskazują, że to właśnie pierwsze trzy lata są tutaj kluczowe. To właśnie wtedy mózg malucha nie jest jeszcze w pełni ukształtowany i zdobyte wówczas doświadczenia mogą posiadać bardzo duże znaczenie dla rozwoju w późniejszym życiu.
Często rodzice myśląc, że oddanie dziecka do żłobka będzie związane ze stresem, ale w rzeczywistości jest inaczej. Dziecko przebywające w żłobku może rozwijać się jeszcze efektywniej, także pod względem emocjonalnym. Jest o wynik przebywania w towarzystwie innych maluchów, a także możliwości korzystania z różnych dodatkowych zajęć.
Dzieci, które są posyłane do żłobka:
- są bardziej samodzielne
- nie są tak nieśmiałe
- łatwiej wyrażają swoje potrzeby
- lepiej nawiązują kontakty
- dzieci są bardziej cierpliwe
- częściej dzielą się z innymi tym, co posiadają
- potrafią pracować w grupie
Kiedy wysłać malucha do żłobka?
Do żłobka można posłać dziecko już od około 20 tygodnia życia. Maluchy uczęszczają do żłobka aż do 3. roku życia. Następnie maluch zaczyna chodzić do przedszkola.
Podsumowując, żłobek to duże wsparcie w rozwoju emocjonalnym dziecka!