Jak zapewnić odpowiednią opiekę seniorom

Jak zapewnić odpowiednią opiekę seniorom

Proces starości nie ominie nikogo – dotyczy to również nas samym, a w szczególności naszych rodziców, dziadków lub innych bliskich krewnych. Nie ulega wątpliwości, że procentowy udział seniorów w naszym kraju zwiększa się każdego roku, co sprawia również, że coraz częściej spotykamy się z potrzebą opieki nad osobą starszą. Nie jest to łatwe zadanie i bez wątpienia wymaga doskonałego zorganizowania, wytrzymałości psychicznej oraz cierpliwości. Jak można jeszcze lepiej przygotować się do opieki nad seniorem? Oto kilka praktycznych porad.

Opieka nad seniorem – o czym pamiętać?

Osoby starsze wiekiem wymagają dużej dozy troski, opieki i przede wszystkim miłości. Podobnie jak każdy z nas mają swoje gorsze dni i oczekują wtedy zrozumienia i cierpliwości. Opiekując się seniorem warto więc przede wszystkim pamiętać, aby okazywać mu zainteresowanie oraz czujnie obserwować wszelkie niepokojące symptomy, aby w razie potrzeby udzielić mu odpowiedniej pomocy. Jest to szczególnie istotne, gdy bliski zmaga się z demencją lub inni schorzeniami, które przyczyniają się do niepokoju lub rozdrażnienia. Skutecznym sposobem na poprawienie samopoczucia seniora jest aktywizacja, czyli regularne i urozmaicone aktywności w towarzystwie osób trzecich. Mogą to być wspólne wyjścia do parku lub sklepu, odwiedziny w teatrze lub kinie, wizyty w muzeum czy też inne sposoby spędzania czasu, które sprawiłyby przyjemność podopiecznemu.

Polecany dom seniora: www.demencjastarcza.pl

Odpowiednio pielęgnacja seniora

Niezależnie od wieku, odpowiednia dieta oraz zachowywanie higieny są bardzo istotne dla dobrego zdrowia i samopoczucia. Warto dołożyć starań, aby codzienna pielęgnacja seniora była przyjemnym rytuałem. Często osoba starsza nie jest już w stanie wykonywać samodzielnie niektórych czynności, dlatego powinno się udzielić jej stosownej pomocy – należy przy tym zadbać o intensywną atmosferę oraz uwzględnienie życzeń i potrzeb seniora. Największym wyzwaniem jest zatroszczenie się o osobę, która całą dobę spędza w łóżku – niezbędna jest wtedy regularna zmiana pozycji, zastosowanie specjalnych materacy przeciwodleżynowych oraz nawilżanie i masowanie wrażliwej skóry.