Jak pomóc dziecko odnieść sukces w szkole?

Jak pomóc dziecko odnieść sukces w szkole?

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko odnosiły sukcesy – na początku w szkole, a następnie w życiu zawodowym. Jednak bycie rodzicem ucznia nie jest łatwą sprawą i niekiedy trudno o zachowanie właściwych proporcji, aby z jednej strony nie być zbyt nadopiekuńczym, a z drugiej nie okazywać dziecku zbyt mało zainteresowania. Jaki jest najlepszy sposób, aby pomóc dziecku odnieść sukces?

O co warto zadbać?

Stały harmonogram dnia jest czymś, co okazuje się praktyczne w przypadku dzieci i dorosłych. Rutyna – zwłaszcza w ciągu tygodnia, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pozwala na higieniczny tryb życia i lepsze zorganizowanie oraz uniknięcie napięć i chaosu. O co należy wiec zadbać? Dobrze jest ustalić stałe godziny posiłków, wstawania, kładzenia się spać oraz czasu na odrabianie lekcji. W ciągu dnia powinno się zaplanować również relaks oraz rozrywkę. Szczególnie o tych dwóch ostatnich pozycjach nie powinno się zapominać – dzieci jeszcze bardziej potrzebują regularnie „ładować swoje akumulatory”. Po szkolnej aktywności umysłowej powinny mieć szansę odpocząć i zrelaksować się – jednak najlepiej z dala od telewizji i komputera. Dodatkowe atrakcje, w postaci wycieczek, wyjazdów za miasta czy wyjść do kina warto planować w weekendy, aby zapewnić pociechom urozmaicenie. Starannie przygotowany plan dnia, tygodnia lub miesiąca warto powiesić w widocznym dla całej rodziny miejscu.

Ufaj dziecku, ale go nie wyręczaj

Zarówno zaufanie dziecka do rodziców, jak i rodziców do dzieci jest bardzo ważne. Jednak nie oznacza ono, że nie powinno się sprawdzać, czy lekcje zostały odrobione, plecak spakowany, a strój na wf jest czysty- szczególnie na początku przygody ze szkołą. Często dzieciom, którym brakuje doświadczenia, niezbędne są rady oraz pomoc w organizacji dnia. Warto jednak pamiętać, aby angażując się w życie dziecka, nie ubezwłasnowolnić go. Odrabianie za niego lekcji – żeby dostało lepszą ocenę – jest jednym z największych błędów popełnianych przez rodziców.